Az elmúlt évek kihívásai a vállalati működés számos területét átalakítottak, ami alól a HR sem jelentett kivételt. Fehér Gabriella, a Softline közép-kelet-európai HR menedzsere sorra veszi a legfőbb tényezőket, amelyek jelenleg a munkaerőpiacot uralják, és azt is elmondja, miben látja a Softline csapatának erősségét.
Hogyan kerültél kapcsolatba az IT iparággal?
Egyetemi éveim alatt folyamatosan végeztem gyakornoki munkákat. Fontosnak tartottam, hogy mire kilépek a munkaerőpiacra, addigra legyen elképzelésem arról, hogy mit szeretnék, milyen szakmai irány érdekel. A telekommunikációs szektorban kezdtem, és ugyan más iparágakban is megfordultam, de a kezdetektől éreztem, hogy az IT területen mozgok otthonosan. A vendéglátóipar nagy váltást jelentett számomra, viszont rengeteg tapasztalattal gazdagított, különösen azért, mert a járványhelyzet alatt kezdtem meg a munkámat. Így a változásmenedzsmenttől kezdve számos érdekes kihívással szembesültem, mielőtt a Softline-hoz kerültem.
Mi vonzott a Softline-ban?
Mindig arra törekedtem, hogy olyan cégnél dolgozzak, ahol az elvégzett munkámnak kézzelfogható eredménye van. Egy közepes cég nagyobb kihívásokat és összetettebb feladatköröket jelenthet, míg a multiknál jellemzően kiforrottabbak a folyamatok. Számomra nagyon fontos volt, hogy megmutathassam a HR tevékenység szerepét és erejét. A HR területére sok cégnél még mindig inkább back office tevékenységként tekintenek, én azonban a folyamatos és tudatos HR tevékenységben hiszek.
Mit szeretsz leginkább a munkádban?
A kihívások motiválnak. Minden napra akad új megoldandó feladat, és célom, hogy ezekre olyan válaszokat adjak, amelyek látható hatással bírnak. A munkám során a kiválasztási folyamat menedzselése mellett éppolyan fontos a szakemberek megtartása. Szakmai prioritásom pedig, hogy a a vállalati jóllétre és a munka-magánélet egyensúlyára egyre nagyobb hangsúlyt fektessünk. A megfelelő egyensúly megtalálása azonban nemcsak a munkaerő megtartásában játszik kulcsszerepet, de nagyban hozzájárul a munkavégzés hatékonyságához is, így mindenki jól jár vele. Emellett fontos, hogy kialakítsunk fórumokat a közvetlen beszélgetésekhez, egymás megismeréséhez, elősegítve az emberi kapcsolatok kialakulását, ápolását.
Mi a Softline csapatának erőssége?
A szenioritás kétségkívül kiemeli a Softline-t a piacon. Olyan szaktekintélyekkel dolgozunk, akik maximálisan kompetensek, felkészültek és folyamatosan fejlesztik a tudásukat. A másik szempont, ami megkülönböztet minket, az a vezetőség. Ők olyan hátteret jelentenek a vállalaton belül, amire valóban lehet számítani - ez egy közepes méretű szervezetnél kiemelten fontos szempont. A klasszikus hierarchikus struktúrával ellentétben kollégáink közvetlenül kapcsolatba tudnak lépni egymással beosztástól és régiótól függetlenül, ami véleményem szerint rendkívül motiváló.
A Softline folyamatosan bővül a régióban is. Milyen kihívásokat jelent ez HR oldalról?
Nemzetközi viszonylatban továbbra is a pandémia és annak hatásai határozzák meg a HR piacot. Általában véve a hibrid munkavégzés az IT cégek mindennapi üzletmenetében nem jelentett radikális változást. Az emberi kapcsolatok, a megváltozott kapcsolattartási módok és az ezekből fakadó nehézségek azonban kezdenek felszínre törni.
Mindezekből levezethető az első számú kihívás: a munkavállalók megtartása. A nagyvállalatoknál jelentős mértékű a fluktuáció, ami az IT szektorban is tetten érhető. A második tényező a toborzás során jelentkezik. A közép- és kelet-európai munkaerőpiac kínálati oldala kicsi, különösen abban a szegmensben, amiben mi keressük leendő kollégáinkat. A Covid azonban olyan folyamatokat is elindított, amelyekkel átléphetjük a fizikai határokat és nagyobb térben gondolkozhatunk. Úgy vélem, megfelelő tervezéssel és rugalmassággal a kihívások átfordíthatók előnyökké.
Mire számíthat az, aki most csatlakozna a Softline-hoz?
Jelentős változások előtt állunk, folyamatos régiós növekedésre számítunk. A Softline-nál olyan csapatot képviselünk, akik töretlenül fejlődnek. Mindemellett a vállalat tőzsdére lépése szilárd hátteret biztosít és az elérhető erőforrások növelését is jelenti. A szervezeti bővülés megfelelő támogatására nagy gyakorlattal rendelkező szakértőkre és pályakezdőkre, diákokra is szükség lesz, ezért szeretnénk különböző célcsoportokat megszólítani, és változatos tapasztalatszinttel rendelkező szakembereket bevonzani.
Téged mi motivál? Miből merítesz erőt, ha úgy érzed, le vagy merülve?
A mindennapokban a családomból merítek erőt. Emellett nagyon érdekel a pszichológia, végzettséget is szereztem ezen a területen, és rendszeresen olvasok szakmai cikkeket, illetve veszek részt előadásokon. Számomra ez a mindennapokban is sokat segít, és a munkában is tudom kamatoztatni a megszerzett ismereteimet.